Pytania i odpowiedzi
Technologia fotowoltaiczna to temat który wciąż budzi wiele kontrowersji i nastręcza pytań. Jak działa, z czego jest zbudowana, czy jest bezpieczna. Przygotowaliśmy dla Państwa odpowiedzi na te i na wiele innych pytań. Jeżeli nasze odpowiedzi nie rozwiały wątpliwości, zachęcamy do kontaktu telefonicznego!
Najprościej mówiąc, jest to dziedzina nauki zajmująca się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Uzyskany w ten sposób prąd może być wykorzystywany do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych w domu, czy też w firmie. Dlatego dzięki zamontowaniu paneli fotowoltaicznych już nigdy nie będziesz musiał obawiać się braku prądu w domu. Fotowoltaika daje niezależność, a my dajemy ją Wam.
System montażowy, okablowanie zestawu fotowoltaicznego, panele , regulator ładowania, falownik, licznik prądu, zabezpieczenia.
Fotowoltaika wykorzystuje promieniowanie (fotony) do wytwarzania energii elektrycznej. Proces ten zachodzi dzięki zjawisku nazywanym efektem fotowoltaicznym. Gdy pojedyncza cząstka światła (foton) pada na panel fotowoltaiczny wykonany z krzemu, wprawia w ruch elektron, który powoduje wytworzenie energii elektrycznej. Energia słoneczna przekształcana jest w prąd elektryczny stały. Po zastosowaniu falownika (inwertera solarnego), generowany jest prąd zmienny, który zasila nasze domowe urządzenia.
Ogniwo fotowoltaiczne, czyli ogniwo słoneczne lub fotoogniwo, to główny element każdego panelu słonecznego. Jest to półprzewodnik przetwarzający energię z promieni słonecznych w prąd elektryczny. Trzy najbardziej popularne rodzaje ogniw fotowoltaicznych: monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz panele z krzemu amorficznego.
– Panele monokrystaliczne, cechują się największą wydajnością, a do ich produkcji wykorzystuje się pojedyncze kryształy krzemu. Posiadają charakterystyczny czarny kolor i tworzą je wielokątne, cienkie płytki. Sprawdzają się doskonale w sytuacjach, gdy mamy ograniczoną powierzchnię i silne nasłonecznienie.
-Panele polikrystaliczne, to moduły łączące wiele kryształów krzemu. Charakteryzują się błękitnym kolorem, a układ kwadratowych płytek wykorzystuje całą powierzchnię ogniwa fotowoltaicznego. Posiadają mniejszą wydajność niż panele monokrystaliczne przez co wymagają większej powierzchni instalacyjnej. Panele polikrystaliczne doskonale sprawdzają się w warunkach słabszego nasłonecznienia. Dodatkowymi atutami są ich cena oraz żywotność. Dobrej jakości panele polikrystaliczne mogą posłużyć nawet do 25 lat.
Panele z krzemu amorficznego — najrzadziej spotykany rodzaj instalacji. Ich wydajność jest wyjątkowo niska, a sprawność obniża się z biegiem czasu. Panele słoneczne amorficzne są również najtańsze i posiadają niski stopień wrażliwości na wysokie temperatury, przez co zmiany poziomu wydajności nie są zbytnio zauważalne.
Nie wiesz jaki rodzaj paneli wybrać? Niczym się nie martw. Nasi specjaliści wybiorą dla Ciebie jak najlepsze rozwiązanie.
Panele fotowoltaiczne z dołączonymi optymalizatorami mocy funkcjonują niezależnie od innych modułów. Dzięki temu taka instalacja jest w stanie dostarczyć nam więcej energii. Inną funkcjonalnością optymalizatorów mocy jest możliwość monitorowania parametrów pracy każdego modułu – mocy, temperatury, prądu i napięcia. Optymalizatory mocy mają też rozszerzone funkcje bezpieczeństwa, na przykład obniżenie napięcia do poziomu bezpiecznego w przypadku awarii czy zaniku napięcia w sieci. Dodatkowo można ja montować zarówno do większych, jak i mniejszych instalacji.
Instalacja fotowoltaiczna nie emituje żadnych substancji chemicznych. Nie używa się w niej również żadnych substancji płynnych czy gazowych, które mogłyby wyciec w momencie fizycznego uszkodzenia. Ogniwa fotowoltaiczne produkują energię z promieniowania słonecznego. W przeciwieństwie do innych typów elektrowni nie wymagają dostarczenia paliw kopalnych, nie emitują spalin i nie powodują hałasu. Mają znikomy wpływ na faunę i florę w okolicy. W razie potrzeby są łatwe w demontażu i wykorzystują surowce możliwe do przetworzenia ponownie.
– Szybki zwrot z inwestycji,
– Podniesienie wartości nieruchomości,
– Niezależność od podwyżek cen prądu,
– Korzystanie z energii o każdej porze dnia,
– Odliczenia od podatku i dotacje,
– Ekologia i nowoczesność,
– Możliwość magazynowania nadwyżek energii elektrycznej,
– Łatwy montaż i eksploatacja,
– Możliwość korzystania z darmowego ogrzewania.
Panele fotowoltaiczne możemy zamontować na dachu. Powinien on zapewnić odpowiednio dużą powierzchnię do zamontowania paneli PV. Oprócz tego musi być wykonany z trwałej konstrukcji, która wytrzyma dodatkowe obciążenie. W dobrej kondycji powinno być także poszycie dachowe, które musi być wolne od korozji, pęknięć lub innych uszkodzeń mechanicznych. W warunkach optymalnych powinien być zorientowany w kierunku południowym oraz mieć kąt nachylenia w zakresie 30-40 stopni. Panele fotowoltaiczne możemy zamontować na:
– Dachu płaskim,
– Dachy skośnym,
– Papie,
– Blacho dachówce,
– Dachówce ceramicznej,
– Gruncie,
– Wiacie.
Tak naprawdę istnieje wiele miejsc, fundamentów, na których możemy zamontować panele fotowoltaiczne. Najważniejszym czynnikiem jest, aby miały one dostęp do słońca. Nasi specjaliście służą fachowym doradztwem i z pewnością pomogą z wyborem miejsca instalacji fotowoltaicznej.
Gromadzące się zanieczyszczenia m.in kurz, pyłki, liście z drzew mogą wpływać na spadki mocy instalacji. Opady deszczu nie zawsze, są w stanie w 100% usunąć z nich zabrudzenia. Dlatego jeśli chcemy mieć pewność, że nasze panele będą działać w pełni swojej wydajności warto umyć je raz do roku. Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych poprawa sprawność pracy modułów aż o 14%.
Przede wszystkim musimy pamiętać, żeby nie myć paneli w upalne dni. Aby w bezpieczny sposób je wyczyścić, należy wykorzystać do tego miękką szmatkę i wodę destylowaną. Na stronach internetowych znajdziemy też odpowiednie preparaty, które są przeznaczone do mycia paneli. Dodatkowo możemy skorzystać z pomocy naszych fachowców, którzy rzetelnie wykonają swoją pracę.
Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga pozwolenia na budowę w przypadku instalacji poniżej 50 kW. Pozwolenie wymagane jest jedynie w przypadku instalacji
większych niż 50 kW oraz w sytuacji, kiedy montaż paneli wiążę się z przebudową lub rozbudową budynku, na którym ma ona stanąć. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, w których modyfikacja obiektu wymagałaby uzyskania pozwolenia bez względu na instalację PV. Nie jesteś pewien swojej sytuacji? Spokojnie nasi specjaliści dzięki długoletniemu doświadczeniu pomogą Ci przejść przez cały proces oraz formalności.
Niestety nie istnieje na to pytanie jedna prawidłowa odpowiedź. Każda konstrukcja, jak i ilość paneli jest dostosowywana dla każdego klienta indywidualnie. W takiej sytuacji należy skontaktować się z naszymi fachowcami, którzy chętnie sprawdzą Państwa możliwości.
Montaż paneli fotowoltaicznych w domu jednorodzinnym zajmuje zazwyczaj 1 dzień. Czynnikami, które mogą wydłużyć ich montaż są złe warunki pogodowe (np. opady śniegu), lub nietypowa konstrukcja dachu. Dokładamy wszelkich starań, aby wykonać naszą pracę w jak najkrótszym czasie, z zachowaniem staranności.
Naliczany podatek VAT od fotowoltaiki wynosi 23% dla przedsiębiorców i może zostać całkowicie rozliczony od podatku należnego.
Takie prawo przysługuje w momencie gdy:
– przedsiębiorca otrzymał fakturę,
– zakup fotowoltaiki ma być wykorzystywany do czynności opodatkowanych,
– u sprzedawcy towaru lub usługi powstał obowiązek podatkowy.
Oczywiście, że tak. W związku z tym, że w okresie zimowym część energii jest już produkowana — pieniądze zaczynają powoli się zwracać w postaci mniejszych rachunków za prąd. Pamiętajmy, że produktywność inwestycji ocenia się w ujęciu rocznym.
Zgodnie z ustawą operator systemu dystrybucyjnego ma obowiązek wymienić licznik na dwukierunkowy w ciągu maksymalnie 30 dni od momentu zgłoszenia instalacji. Jako firma dołożymy wszelkich starań, aby Państwa zgłoszenie zostało dostarczone w jak najszybszym terminie.
W przypadku mikro instalacji fotowoltaicznej koszt wymiany licznika na dwukierunkowy ponosi Zakład Energetyczny. Mówimy o instalacji nie większej niż 50kW.
Na początku musimy podkreślić, że instalacja fotowoltaiczna nie może działać bez niego. Licznik dwukierunkowy jest urządzeniem rejestrującym energię elektryczną zużytą (pobraną z sieci) i wyprodukowaną (oddaną do sieci). Inaczej mówiąc: mierzy on przypływ prądu w obu kierunkach.
Serwis fotowoltaiki zaleca się wykonywać raz na 5 lat. Oczywiście, jeśli są jakieś obawy, przypuszczania, że coś mogło ulec zniszczeniu należy niezwłocznie skontaktować się z naszym specjalistą. Podczas serwisu sprawdzamy, czy nie ma żadnych pęknięć, wad i obluzowań w konstrukcji. Sprawdzimy prawidłowość połączeń AC/DC oraz przeprowadzimy testy poszczególnych komponentów elektrycznych.
Panele fotowoltaiczne z dołączonymi 𝗼𝗽𝘁𝘆𝗺𝗮𝗹𝗶𝘇𝗮𝘁𝗼𝗿𝗮𝗺𝗶 𝗺𝗼𝗰𝘆 funkcjonują niezależnie od innych modułów np. w przypadku kiedy kilka z nich jest zacienionych. Dzięki temu nasza instalacja jest w stanie dostarczyć nam więcej energii. Inną funkcjonalnością optymalizatorów mocy jest możliwość monitorowania parametrów pracy każdego modułu – mocy, temperatury, prądu i napięcia. Mają one też rozszerzone funkcje bezpieczeństwa, na przykład obniżenie napięcia do poziomu bezpiecznego w przypadku awarii, zaniku napięcia w sieci, czy też pożaru. Dodatkowym atutem jest to, że są montowane zarówno dla osób fizycznych, jak i firm.
Jeżeli panele są prawidłowo zamontowane, a cała instalacja dobrze położona nie istnieje żadne ryzyko związane z posiadaniem paneli fotowoltaicznych. Nie oddziałują też w żaden sposób na człowieka. Dzięki systemowi SolarEdge z pełnym monitoringiem każdego panelu oraz z zabezpieczeniem przeciwpożarowym kwalifikuje nasze instalacje do systemu premium.
Choć na pierwszy rzut oka urządzenia wyglądają podobnie, różnią się one działaniem. Panele słoneczne produkują energię elektryczną ze słońca, podczas gdy kolektory służą jedynie do zmiany energii słonecznej w energię cieplną. Panele fotowoltaiczne dodatkowo mają o wiele więcej korzyści. Przede wszystkim są w stanie pokryć całoroczne zapotrzebowanie na prąd. Dodatkowym plusem jest to, że niewykorzystana energia jest magazynowana w zakładzie energetycznym. Co ważne panele słoneczne cechują się długą żywotnością – nawet do 30 lat.
Deszcz bezpośrednio nie wpływa na działanie fotowoltaiki. Za to musimy pamiętać, że jeśli opadom towarzyszy zachmurzenie to wydajność naszych paneli się obniży. Pamiętajmy jednak, że z wiatrem i deszczem przychodzą pyłki i zabrudzenia, które wraz z opadami zostają usuwane. Można powiedzieć, że dzięki deszczowi mamy zapewnione darmowe mycie naszych paneli. A jak wiadomo czyste panele, to lepiej działające moduły.
Instalacja fotowoltaiczna nie przyciąga piorunów. Należy jednak wykonać odpowiednią instalację uziemienia konstrukcji. Dodatkowo do każdej instalacji dodajemy zabezpieczanie, którym są ograniczniki przepięć. Naszym zadaniem jest, aby w jak największym stopniu ochronić instalację przed wyładowaniami pośrednimi oraz zapobiec przed uszkodzeniem od uderzenia pioruna.
Jak wiadomo Fotowoltaika czerpie energię ze słońca. W nocy tak jak podczas zachmurzenia nie produkuje ona energii, dlatego falownik wyłącza się w nocy po to, żeby nie marnować energii. Natomiast rano, kiedy napięcie wzrośnie do odpowiedniego poziomu, falownik załączy się samoistnie. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga ono naszego udziału.
Dwukierunkowy licznik zlicza energię wysłaną, jak i pobraną z sieci. Energia produkowana z instalacji fotowoltaicznej w pierwszej kolejności konsumowana jest przez gospodarstwo domowe, a dopiero później jej nadwyżka wysyłana jest do sieci energetycznej. W przypadku kiedy nasze zapotrzebowanie energetyczne jest większe, możemy również ją dokupić. Licznik nie uwzględnia energii zużytej na potrzeby autokonsumpcji, stąd pojawia się różnica między tymi dwoma urządzeniami.
Dobrej jakości system fotowoltaiczny o mocy 6 kW generuje około 6600 kWh rocznie. Sprawdzi się on idealnie dla rodziny, która zużywa rocznie około 6600kWh energii elektrycznej. Robiąc jednak wyliczenie, należy uwzględnić ilość dni słonecznych, kąt padania promieni słonecznych, jak i rodzaj położonych paneli.
Zdecydowanie warto przemyśleć instalację zarówno paneli fotowoltaicznych, jak i pompy ciepła. Te rozwiązania są w stanie zapewnić nam znaczne zredukowanie kosztów prądu i ogrzewania. Co więcej, zarówno pompa ciepła, jak i fotowoltaika to ekologiczne urządzenia, na których montaż możemy pozyskać dofinansowanie.
Dzięki energii elektrycznej bez żadnych dodatkowych materiałów możemy uruchomić naszą pompę ciepła. Jest to rozwiązanie, które jest korzystne dla środowiska. Pozwala obniżyć nam koszt ogrzewania domu jak potrzebnej energii elektryczne.
Jeśli nasz panel fotowoltaiczny nie zawiera wad fabrycznych i nie jest uszkodzony przez np. ekstremalne warunki pogodowe, to jego żywotność będzie mogła wynosić nawet od 25 do 35 lat.
Na początku należy powiedzieć, że pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną. Pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza, jak i z gruntu. Następnie uzyskaną energię przenoszą do domowej instalacji grzewczej. Dzięki temu możemy ogrzać cały obiekt, jak i zapewnić w nim ciepłą wodę.
Nie. Jeśli w naszych domach znajdują się tradycyjne grzejniki, nie istnieją żadne zalecenia, aby była konieczność ich wymiany. Co jest dużym plusem, ponieważ możemy zredukować koszty w związku z założeniem pompy ciepła w naszym domu.
Pompa ciepła działa przez cały rok. Montowane przez nas pompy ciepła potrafią pobierać ciepło z otoczenia nawet przy -25 ℃.
Pompy ciepła nie trzeba konserwować. Zaleca się wykonanie przeglądu pompy ciepła przynajmniej raz w roku. Nasi specjaliści zajmą się wszystkim za Ciebie.
Montaż pompy ciepła zajmuję około 2/3 dni. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy nasi wykwalifikowani specjaliści muszą wykonać dodatkowe przygotowawcze prace, wtedy montaż może się nieznacznie przedłużyć. Dokładamy wszelkich starań, aby przygotowanie, jak i montaż wykonać z należytą starannością.
Tak naprawdę dla każdego. Jeśli szukasz oszczędności, zależy Ci ma komforcie korzystania z ciepła, jak i ciepłej wody, a dodatkowo dbasz o ekologię z pewnością pompa ciepła to idealne rozwiązanie dla Ciebie.
Pewnie wielu z Was zostanie zaskoczonych, ale tak można się chłodzić pompą ciepła. Jest to możliwie dzięki wykorzystaniu niskiej temperatury dolnego źródła ciepła: gruntu, wody gruntowej lub przez odwróconą pracę pompy ciepła, która działa wówczas może działać jak chłodziarka.